Forums - Mesaj 4655 - CEVİZ DİKEN NE OLUR? Ceviz , Walnut , Juglans , Nut , Garella musculana , Erschoviella musculana , 
ceviz.biz :: Başlığı Görüntüle - CEVİZ DİKEN NE OLUR?
 Pano KılavuzuPano Kılavuzu   AramaArama   GruplarGruplar   HesabınızHesabınız   Özel MesajlarÖzel Mesajlar   Giriş YapGiriş Yap 

CEVİZ DİKEN NE OLUR?

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu -> Ceviz Genel
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj

Yeni Üye

İletiler: 5089
Durum: Çevirim Dışı
Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

Seviye:51

203 / 10164
4853 / 4853
259 / 280

İletiTarih: 07 Şub Sal, 2017 7:54 am    İleti konusu: CEVİZ DİKEN NE OLUR? Alıntıyla Cevap Gönder

Yarı yerleşik Yörüklerin kışla, yayla, komşuları olduğu gibi, güzle komşuları da olur. Güzle koşuları bağ bahçe paylaşımı sırasında hısım akrabanın yanında kim nereye düşerse komşu o olur. Anbarcık bahçe paylaşımı aşağı yukarı şöyledir. Hatıplar, Tıngazlar, Mıstanlar, Macarlar, Üsen onbaşılar, Bardaklılar diye Ballık boğazına sıralanırlar. Diğer subaşları, vadilerde de diğer köylüler bulunmaktadır. Bu paylaşımda da bir komşuluk oluşur.

Kozağaç Dağları'nın sularını bir bölümü Ballık Boğazı vadisinden Dalaman Çayı aracılığı ile denize koşar.Bu vadinin sağ ve sol yakalarıda belki de bin yıllık ceviz ağaçları ile yeşillenir. Her ceviz ağacı o toprağın bekçisidir. Kökler öyle sarılmıştır ki toprağa, taşı atlamış, toprağı delmiş toprak üstünde kalan kök bölümleri beş yaşında deve gibi toprak üzerinde uzanmaktadır. Ceviz ağaçlarının gövde kalınlığı üç insan kulacından geniştir. Cevizin yana açılan dalları öyle kalın, öyle gösterişlidir ki, sanki ceviz ağacının üstünde yeni bir ceviz ağacı bitmiş gibidir. Ceviz ağacının dibine dikilipte gökyüzüne baktığınızda, güneşi göremezsiniz. Koz kavuran soğuklarında büyük bir soğuk olmazsa ceviz ağaçları meyve yüklenir.
Yaylada işi bitmiş, yayla otu tüketilmiş güzleye göçülmüştür. Güzlede dikilen sebzeler yetişmiş, bütün meyveler olgunlaşmış, hava serinlemiş Büyük baş hayvanlar harman yerlerindeki saman, dane artıklarını yiyerek doymaktadır. Dağ yamaçlarından sürü sürü keklikler harman yerlerine uçarak gelip karınlarını doyurmaktadır. Bahçelere göçmen sarı kuşlar gelmiş alay alay uçmaktadır. Ceviz ağaçlarının başında, sivri taş başlarında tangalalar (sincaplar) çıbık çıbık bağrışmaktadır. Bilin ki cevizler olgunlaşmış her kuş, her hayvan hakkını almaktadır.
Her bahçede bahçeyi bekleyen, bahçenin sulama vakti geldiğinde sulama işine bakan çocukluktan yeni yeni çıkan gençler, bekçilik yapmaktadır. Geceleyin korktukları için beş on çocuk birlikte yatmaktadır.
Cevizler bu yıl çok yüklüdür. Yavaş yavaş ceviz meyveleri yarılarak 'biz erdik, bizi toplayın' der gibi dururlar. Öyle herkes cevizin başına çıkıp ta ceviz çırpamaz. Ceviz çırpmanın da bir ustalığı inceliği vardır. Sırığı yukardan aşağıya doğru vurursan yeni senenin ceviz gözlerini kırarsın. Cevizler yeni sene ceviz vermez. İyi bir usta, cevizin dalında dengesini iyi sağlayan, her ana kendisini güvende tutan, başı dönmeyen, korkmayan, gözü kara olmalıdır. Sırık aşağıdan yukarı doğru vurulmalı dal sarsılmalıdır cevizler yere dökülmelidir. Ballık boğazı vadisinin cevizleri Çavdır pazarında ünlüdür. Dilden dile anlatırlar: Cevizler çırpılma anında yere düşerken kabuklarından ayrılırlar. Toplayıcıların bir bölümü kabuklu cevizleri toplarken bir bölümü de kırılmış meyveleri toplarlar. Cevizlerin meyvelerini yiyenler Ballık vadisinin killi toprağının tadını, güneşin sıcaklığını, Toros dağlarının suyunun inceliğini ağızlarında duyarlar. Bu cevizleri alıp ta evlerine götürenler, özel kırma aletlerine ihtiyaç duymazlar. Sanki fıstık kabuğu kırarlar gibi kırarlar. Kırılan meyvelerin içinden bembeyaz renkli dolgun suratlı 'ye beni ye' diye bağıran ceviz meyveleri çıkar. Bütün zırai ürünlerin satış pazarı Çavdır Pazarı'dır. Bu pazarda önce Anbarcık cevizleri satılır.
Bu ulu ceviz ağaçlarının gölgesinde düğünler yapılır; göceler karılır, kurbanlar kesilir, yerlere oturularak sohbetler edilir. Bu sohbetlerde bütün komşular vardır.
-Yahu öte bağda Fin Alinin cevizi ongluktan yıkılmış. Çok güzel bir ceviz ağacı idi. Gövde ikiye ayrılmış. Âli'nin şansıda varmış Tahacılar bu sene erken gelmişler. Hemen yıkılan cevizi bıçmaya başlamışlar, Cevizin gövdesinde ne çıksa inanırsınız? İki yılan birbirine sarılmış vaziyette resmetmiş ceviz.
-Alah! Allah!
-Ben atalarımdan duyardım: Ceviz ağacı belli bir yaş da belli bir zamanda yanından geçen bütün canlıların fotoğrafını çekermiş. Gövdesinde resmedermiş.
-Biz öte bağa Fin Alinin cevizinin yılanlarını görmeye gidiyoruz.
-Gidin bakalım.
-Dedem anlatırdı: Büyük bir cevizi kesip tahta yapmışlar, ne görsünler tahtalarda öten iki keklik görmüşler.
-Komşular cevizin dibinde ot bitmez.
-Siz hiç gördünüz mü bir hayvanın ceviz gölgesinde yattığını.
-Cevizin gölgesine yatan uyuyan birisinin başı ağrır.
-Siz onu bunu bırakın içinizde hiç ceviz diken var mı?
-Diktim diyende çıkmadı, dikmedim diyende çıkmadı.
TANGALA DİKMİŞ
"Bizim köyde iki komşunun bağının ang ortasında bir tane ceviz ağacı bitmiş ve büyümüştür, çok güzelde ceviz vermektedir. İki komşu anlaşmazlığa düşerler: Ceviz benim, Ceviz benim. Yok, canım nasıl senin oluyor. Sen mi diktin derkene komşu gider komşuyu mahkemeye verir. Yargılama başlar: Hâkim davacıya anlat bakalım: "Efendim ikimizin tarlasının ortasında bir ceviz ağacı vardır, bu adam bu cevizi benim diyor. Hâkim davalıya döner sen anlat bakalım. "Efendim ikimizin tarlasının ortasında bir ceviz ağacı vardır, bu ceviz ağacını tangala diktiği halde bu adam bu cevizi benim diyor. Hakim köye keşfe gider, "çağırın şu tangalayı" der, efendim tangala kediden ufak küçük bir hayvandır bağ bahçelerde meyve yiyerek yaşarlar. Hâkim konuyu anlamıştır. Karar: "Cevizi ortak çırpacaksınız meyvelerin yarısı senin yarısı onun olacak" der ve mahkemeyi bitirir. Durmuş Ünlü-Anbarcık
CEVİZ DİKEN NE OLUR?
Adı.....................................: Muammer
Soy adı.................................: Kara
Doğum yeri.............................: Burdur
Doğum tarihi............................: 1956
Tahsili ....................................: Dört yıllık üniversite
İşi
Ticaretçi, ceviz yetiştirici.
Ben atalarımdan dinlediğim kadarını anlatayım. Ceviz dikmek iyilik getirmez. Cevizi kuşlar, sincaplar dikmelidir. Eğer cevizi dikmek mecburiyetinde kalırsanız ihtiyar nine veya dedeye diktiriniz. Dikilen ceviz dikenin beli kadar olduğunda dikeni boğar öldürür. Dede nine nasıl olsa ceviz büyüyünceye kadar ölmüş olacağından hiç kimseye zararı dokunmaz. Bizim halkımızın arasında böyle bir inanç vadı.
Ben Karakent dağlarından 500 dönüm toprak kiraladım; ceviz diktim; cevizler benim belimi geçti bana bir şey olmadı.
"Ceviz ve incir ağacının altında uyumak iyi değildir. Ağırlık basar."Aşiret Boran Şen- S.416
"CEVİZ DİKEN ÖLÜR İNANCININ NEDENLERİ:
İnsanın doğa karşısında yetersizliği ve onun sonucu kendini korumak için geliştirdiği inançlardan biri de "ceviz diken ölür" inancıdır.
Burdur ve Teke Yöresinde ceviz dikenin öleceği, ceviz dikenin uğursuzluk getirdiği inancının epey yaygın olduğunu görüyoruz.
Antalya, Kumluca ve Acıpayam Pınarbaşı köyünde dikilmen cevizin kalınlığı diken kişinin göbeğini geçince kötülüğe uğrayacağına inanılır.
Ceviz dibinde geceleyen sağlıklı bir atın, üç ayda bir deri bir kemiğe döndüğünü halktan dinliyorum." Halil Erdem S.499
SONUÇ;
Ceviz diken ölür korkusu inancı ve kaygısı olmadığından, şimdi yüzlerce dönüm ceviz dikilebilmektedir. Ceviz neredeyse tüm dünyada özelliklede Anadolu'da binlerce yıldır insanların ihtiyaçlarını gideren besin kaynaklarından birisi ve en önemlilerindendir. Derlerki; Ceviz insanın beyin görüntüsüne en çok benzeyen bir meyvedir. Yörük beyanaları oğullarına, ceviz yemelerini salıklarlar.
Ceviz ağaçları gelinin çeyiz sandığı, ev kapılarının süsü, bebeklerin beşiği, her türlü oymacılık çalışmasının değerli malzemesi, mobilya üretiminin baştacıdır.
Ceviz, ceviz ezmesi, ceviz yağı, ceviz kullanılarak imal edilen lokumlar, ilimizin en otantik yemeklerinden olan cevizli eriştede temel malzemedir.
Kaynaklar
1- Geçmişten Geleceğe Burdur halk kültürü ve turizm sempozyumu- Aşiret Boran Şen S416
2-A.G.E.-Halil Erdem- S499
Kaynak kişiler
1- Muammer Kara:Üniversite mezunu. Cevizci
2Anbarcık künde: Hasan çavuş-Mehmet Çavuş-Mıstan Şükrü-Tıngaz Salıfı- Hatıplar-Üsen onbaşılar
3- Durmuş Ünlü- Anbarcık köyünden
https://www.burdurgazetesi.com.tr/haberler/manset-haberleri/20887-ceviz.html
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

Seviye:

Tarih: 07 Şub Sal, 2017 7:54 am    İleti konusu: CEVİZ DİKEN NE OLUR?

Başa dön
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu -> Ceviz Genel Saatler GMT +1 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indirebilirsiniz

Benzer Başlıklar
Konu Yazar Forum Cevap Tarih
Yeni ileti yok ceviz sirkesi ceviz Ceviz Ve Yemekler 0 29 Kas Cum, 2019 9:21 pm Son gönderilen iletiler
Yeni ileti yok İlk ceviz çeşitleri ceviz Ceviz Çeşitleri 0 13 Eyl Cum, 2019 4:49 pm Son gönderilen iletiler
Yeni ileti yok CEVİZ ENTEGRE MÜCADELE TEKNİK TAL... ceviz Ceviz Hastalık Ve Zararlıları 0 26 Tem Cum, 2019 3:51 pm Son gönderilen iletiler
Yeni ileti yok Ceviz tomruğu ihracatı ceviz Ceviz Genel 5 07 Tem Pzr, 2019 3:35 pm Son gönderilen iletiler
Yeni ileti yok Ceviz türleri yaprak yapıları ceviz Ceviz Çeşitleri 1 23 Haz Pzr, 2019 3:21 pm Son gönderilen iletiler

Etiketler : ceviz diken ne olur