- Forums - Ceviz Genel - ceviz köşe yazıları Ceviz , Walnut , Juglans , Nut , Garella musculana , Erschoviella musculana , 
ceviz.biz :: Başlığı Görüntüle - ceviz köşe yazıları
 Pano KılavuzuPano Kılavuzu   AramaArama   GruplarGruplar   HesabınızHesabınız   Özel MesajlarÖzel Mesajlar   Giriş YapGiriş Yap 

ceviz köşe yazıları

Sayfa: 1, 2  Sonraki »

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu -> Ceviz Genel
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj

Yeni Üye

İletiler: 5076
Durum: Çevirim Dışı
Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

Seviye:51

203 / 10164
4853 / 4853
246 / 280

İletiTarih: 08 Mar Pzr, 2015 5:32 pm    İleti konusu: ceviz köşe yazıları Alıntıyla Cevap Gönder

Resmi büyütmek için üzerine tıklayın.

Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

Seviye:

Tarih: 08 Mar Pzr, 2015 5:32 pm    İleti konusu: ceviz köşe yazıları

Başa dön

Yeni Üye

Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

203 / 10164
4853 / 4853
246 / 280

İletiTarih: 21 Mar Cmt, 2015 6:36 pm    İleti konusu: Re: ceviz köşe yazıları Alıntıyla Cevap Gönder

Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

Yeni Üye

Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

203 / 10164
4853 / 4853
246 / 280

İletiTarih: 02 Nis Per, 2015 5:52 pm    İleti konusu: Re: ceviz köşe yazıları Alıntıyla Cevap Gönder

CEVİZ AĞACI
İster genç olun ister yaşlı, yaşınızla barışık değilseniz ihtiyarsınız demektir. Çok genç ölen yaşlılar olduğu gibi ihtiyar doğanlar da vardır. Üniversitelerimizde yaptığım söyleşilerde bana en çok para hakkında soru sorulur. Herhalde iş adamı olduğum için. Ben, ''paranın iki kişiliği vardır'' derim. Birincisi para bir değiş tokuş aracıdır. Para verip yiyecek, giyecek, ev, bark, hatta sağlık satın alabilirsiniz. İkincisi ile gelecek korkusunu yenersiniz. ''Yaşlılığımda çaresiz, muhtaç, perişan kalmam çünkü kötü gün paramı bir kenara ayırdım" dersiniz. Ama para ötesi para-üstü bir konu daha vardır bunu parayla satın alamazsınız. Bunun adı zevk ve keyiftir. Zevk almak, keyif duymak ancak kültür ile mümkündür. Resimden zevk almak için sergiler bedava, müzik, kaset ve diskler üç otuz para. Ayrıca konserler de pahalı değil. Tiyatrolar hamburger fiyatına... Aşk ve sevgi zaten bedelsiz. Güneşin batışından, denizin hışırtısından ya da bir satranç oyunundan zevk alabiliyorsanız güneşi kaç paraya batırabilirsiniz? Denizi hışırdatmanın fiyatı nedir? Kalenizle bedavaya şah çekebilirsiniz. Yaşlılığınız için biriktireceğiniz kötü gün parası kadar belki ondan da önemli olan bu zevkler ve mutluluklardır. Bunlara sahip olmak ancak kültürle mümkündür. Para kazanmaya emek verdiğiniz kadar kültür edinmeye de emek verin. Yaşlılar ölüme daha yakın derler. Ama ölüm nüfus kağıdı sormuyor. Şimdiki tutkulu projem, bir ceviz ormanı yetiştirmek. Fidanları dikmeye başladım bile. Ceviz fidanı 8 yıl sonra ağaç olup ceviz verirmiş. Şimdi 76 yaşındayım. Yani 84 yaşımda ceviz kıracağım. Bu kez kendi cevizlerimi... İshak ALATON
Başa dön

Yeni Üye

Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

203 / 10164
4853 / 4853
246 / 280

İletiTarih: 08 Nis Çar, 2015 3:43 pm    İleti konusu: Re: ceviz köşe yazıları Alıntıyla Cevap Gönder

CEVİZİN HAYATIMDAKİ YERİ VE ÖNEMİ

Bu sene memleket için önemli olan büyük projelerin açıklanacağı bütün medyanın takip ettiği ceviz kurultayına konuşmacı olarak davet ediliyordum.

Bu benim için büyük onur ve gurur verici bir durumdu. Bir çok ülkede cevizi takip etmiş bir çok yerde seminer ve toplantılara iştirak etmiş, zaman zaman da araştırmalara katılmıştım. Ülkemde yapılacak böyle anlamlı ve önemli bir çalışma içinde olmak gerçekken muhteşem anlatılmaz bir duyguydu.

Cevize olan bağım ve sevgim çocukluğumdan gelmekteydi.

Çocukluğum yoksulluğun ve sefaletin yaşandığı bir Anadolu köy kasabasında geçmişti. Baharın gelişi ile her yer yem yeşil olmaya başlar, köy yeşilliğinde toplandığımız arkadaşlarımız ile içimizde bir sevinç ve kocaman bir çoşku uyanırdı . Hep beraber oyunlar oynar birbirimize bilmece ve sorular sorardık.

Bir soru vardı her bahar geldiğinde sıradaki kişi o soruyu sorardı.

Ali bağırarak sordu.

Bahar geldiğinizde yanınızda olmasını istediğiniz en önemli üç şeyin ne olmasını istersiniz arkadaşlar.

Hep bir ağızdan elma, armut, ceviz diye sıralardık. Hangi meyve önce olur ise o üç meyveyi söylerdik.

Tatlı lezzetli muhteşem meyveler bağlarda bahçelerde bizi bekliyecekti, heycanlıydık.

Köyde yaşlı bir Osman amcamız vardı . Köyün çıkışındaki en son evde yaşardı . Büyük ve görkemli bir bahçesi , ve bahçesinde meyve veren bir çok ağacı vardı. Bahçesindeki ağaçlara gözü gibi bakar kimseleri bahçesine sokmazdı. Çok da cimri mi cimri ve inatçıydı. Köy çevresindeki tüccarlar hasat zamanı çevresinden ayrılmaz akşama kadar onu ikna etmek için uğraşırlardı.

Köyde ağaçlarda meyveler olmaya başladıktan sonra arkadaşlarımla ben karanlık çökünce Osman amcanın ağaçlarından meyve koparmak için bahçesine gizlice dalardık. Ben gözcü olurdum İbrahim , mehmet ve alide meyveden ağırlaşan dalları kendilerine çeker her taraflarına meyve doldurur , bir tarafdan da meyveleri patavatsızca ısırır ısırır atarlardı. Bana paylaşıncaya kadar hiç vermezlerdi. Bende bu duruma kızar her seferinde , kimse gelmemesine rağmen büyük bir çığlık atarak Osman amca yetiş ağaçlarına meyvelerine saldıranlar var diye avazım çıktığı kadar bağırırdım.

Hoşuma giderdi bu yaptığım yaramazlık . Çok eğlenirdim anlatamam. Bu bağırışmadan sonra kapı açılır gürültüler kopar ben ve arkadaşlarım arkamıza bile bakmadan meyveleri döke döke karanlıkta kaybolurduk. Bunu ara sıra tekrarlar çok eğlenirdik çok..

Bizim evimiz derenin yanında çeşmenin yanında idi. Kerpiçden yapılmıştı. Bazen rüzgar çok estiği ve yağmurun çok yağdığı zaman çok korkardık. Çatı uçacak sanardık. Evimizin önünde küçük bir bahçemiz vardı. Bahçemizde en çok ceviz ağacı bulunmaktaydı. Bu ağaçlar çok soğuk olur ise o sene meyve vermez , soğuk değil ise bize yetecek kadar meyve verirdi.
Bu bahçede çok görkemli çok büyük dedemin anlattığı kadarı ile kurtululuş savaşından kalma ulu bir ceviz ağacı vardı. Babam o ceviz ağacının bahçedeki diğer ceviz ağaçlarının babası olduğunu söylerdi . Bende bazen o ceviz ağacına bakar bakar kimin diktiğini düşünür uzaklara dalardım. Bazen hava güzel olduğu zaman altında saatlerce oturur ve ders çalışırdım.

Bahçedeki ceviz ağaçlar eylül ayında meyve vermeye başlardı. Bu ağaçlardan cevizleri çok zor toplardık. Toplanan cevizleri tahtadan yapılan sandıklara ve sepetlere doldurur , kabuklarından çıkarmak için çok uğraşırdık. Ellerimizi yemyeşil olurdu. Birbirimizin yüzüne sürerdik. Günlerce bu inatçı boya ellerimizden çıkmazdı.
Annem cevizin yeşil kabuklarını ve yaparaklarını toplar ögütür bazen boya olarak kullanır bazende kınaya katardı. Bazen köyden kadınlar gelir onlara da verirdi. Toplanan cevizleri de kırar her sabah bal ile kahvaltıda bize ikram ederdi. Hım tadına doyamazdım. Çok lezzetliydi.

Çoçukluğum hep yeşiller arasında geçtiği için meyve ağaçlarını çok sevmiş , toprağa , yaprağa ziraat’e hep ilgi duymuş ve öğrenimimi ziraat üzerine tamamlamıştım.
Bahçemizde duran o görkemli ulu ceviz ağacının ve verdiği o küçük muhteşem lezzetli cevizlerin yeri bende hep başkaydı. Ne kadar ondan uzaklaşsam da bazen rüyalarıma girerdi. Acaba kim dikmişti ?

Öğrenimi ziraat üzerine tamamlıyor ve araştırmalar yapıyordum. Araştırmalarımı ceviz üzerine yoğunlaştırıyordum.

İlk cevizi merak ettiğimde yapmış olduğun bir araştırmada , gıda pazarında tombul güler yüzlü bir bir bey amca ile tanışmıştım. Bey amca 1953 yıllarına kadar cevizin bizim yurdumuzda yetiştiği ve bir çok ülkeye buradan gönderildiğini anlatıyordu .
Ayrıca Ceviz ağacının kıymetli bir ağaç olduğu, bu ağaçların mobilya ve otomobil sektöründe özellikle kullanıldığını defalarca tekrarlıyordu.
Birden rahmetli biricik annemim yıllarca içerisinde en kıymetli en değerli ceyizlerini sakladığı ceviz sandığı aklıma gelmişti. O zamanlar köydeki bir çok evde bu şekilde farklı desenlerden yapılmış sandıklar görebilirdiniz. Evlenenler olduğu zaman sandıksız gelin olmaz ve sandıklar düğünden bir kaç gün önce çıkardı. Sandık evden çıkarken evdeki en küçük çoçuk üzerine oturur para para bahşiş diye mızlanırdı. Sorulduğunda adettenmiş denirdi.
Annem sandığın ve içerindeki el emeği göz nuru ceyizlerini benden daha çok seviyordu sanki. Sürekli tozunu alıyor, havalar düzelince havalandırıyordu içinde olan çeyizleri. Ben se o güzel muhteşem ,parlak köşede duran ceyiz sandığını kıskanıyordum ve sandığı sevmiyordum. Annem evde yok iken üzerine çıkıyor atlıyor , çıkıyor atlıyor saatlerce bunu yorulmadan deniyordum , hep sandığı ben kirletiyordum. O kadar sağlamdıki hiçbir şey olmamıştı. Ne kadar kıskanıyormuşum sandığı . Çoçukluk işte.

Bey baba o senelerde anadolunun dört bir yanında büyük paralar verilerek birileri tarafında bir çok çok ceviz ağacının kesildiğinden bahsediyordu.
İşin düşündüren tarafı ise ,kesilen ve paraları ödenen hiçbir ağaç götürülmemişti, kaldırılmamıştı kesildiği yerden. Düşüncürüydü.

Seneler sonra olayın düşündürücü tarafını anlamıştım.

Güzel memleketimizde yetişen ceviz yeterli olmuyor , kendi ihtiyacımızı karşılamıyor ve dışarıdan ceviz getirmek zorunda kalıyorduk.
Cevizin yanında teknolojisini de satın alıyor ve ciddi rakamlar, dövizler ödüyorduk.
Memleketim için kabullenilmez acı ama gerçek bir durumdu. Cevizde dışa bağımlı ,dünyada ceviz ithalatında ilk üç ülkeden birisi olmuştuk.
Sahip olmuş olduğumuz değerleri önemsememiş ve bedelini ağır ödüyorduk. Şimdi ise eski günlere tekrar kavuşmak için maddi ve manevi olarak bir uğraş veriyorduk. Şu anki emekler beni ne kadar sevindirse de kaybolan eski yılları düşünüyor ve üzülüyorum.

Kurultay günü gelmiş, salon muhteşem şekilde hazırlanmış anadolunun dört bir yanından getirilen cevizden yapılan tatlılar , ceviz içleri ikram için sunulmaya başlanılmıştı.

Selamlaşmalar ve tanışma bittik den sonra kurultay başlıyordu. İçimde büyük bir gurur ve anlatılmaz bir heycan vardı. Fırtınalar kopuyordu sanki. Büyük bir gün olacaktı bugün.

Soru cevap şeklinde karşılıklı sohbet içinde cevizi tartışıyorduk. Projeler desteklemeler anlatıyordu. Bütün salon heycanlıydı. Ben çoktan ortama alışmış ve kendimi kaptırmıştım. Gelen sorulara cevaplar veriyor ülkemiz için hayırlı olacak konuları görüşüyorduk.

Dinleyiciler arasından tarafıma o an için anlamsız hiç beklemediğim bir soru soruldu.

Çocukluğumuzda arkadaşlarımızla birbirimize sorduğumuz eğlenceli bir soruydu bu soru.

Büyümüş ,okul sıralarında çoğu zamanımızı geçirerek prof olmuştum. Ama yıllar sonra yine bu sorudan kurtulamamıştım.

Uzun süre yaşamak ,sağlıklı kalmak , açlık hissetmemek için
ISSIZ BİR ADAYA DÜŞSEM YANIMA ALACAĞIM 3 ŞEY NEYDİ ?

O dinleyici o soruyu sorduğunda çoçukluğuma gitmiştim. Bir an kendimi tutamayacak armut , karpuz ve ceviz diyecektim ki , zor toparladım kendimi.

O güzel giyimli , uzun boylu gür sesli beyfendiden bu soru çıkınca, koca salonDa, eğlenceli , bazen hararetli giden ortama bir anda sessizlik bir sükunet çöktü. Sanki kimseler yoktu.

Bu koca adam için , bu yaşda acaba önemli olan 3 şey neydi.
Çevremde ne ali ,ne mehmet nede İbrahim vardı.
Bakanlar , başkanlar ve valiler , gazeticiler bir çok bilim adamı ve ceviz sevdalıları vardı salonda. ilgi odağı olmuştum bir anda.

Bu soruya vereceğim cevap herkesi ilgilendiriyordu adeta. Koca salondaki bütün herkes kameralar ve gazeteciler bir anda bana dönerek dudaklarımın arasından çıkacak cevabı bekler oldular. Çıt sesi yoktu. Benim için yeri farklı olan bu soru şimdiye kadar böyle bir ortamda sorulmamıştı.

Soruyu soran beyefendi ile tekrar göz göze geldim. Gözlerinden ışık saçıyordu ,çalışkan konuya hakim iyi çiftçiye benziyordu. Zekiydi kesin, bir bildiği vardı . Bana hafiften bıyık altından gülümsüyordu. Bir yerden anımsar gibiydim kendisini, Ama o an onu hatırlamaya çalışacak vaktim yoktu.

Kendimi onun gözlerinden zorla uzaklaştırdıktan sonra sakin ve net bir tavırla cevizi tartıştığımız bir ortamda , bilgi alanımın ceviz olması itibariyle ve her gün annemim alıştırdığı gibi sabah kahvaltısında muhakkak ceviz tüketen biri olarak , cevizden aldığım enerji ve güç ile soruyu tekrar düşünerek cevap vermenin zamanının geldiğini düşündüm.

Uzun süre yaşamak ,sağlıklı kalmak , açlık hissetmemek ve doğru düşünmek için
Yanıma alacağım üç seyin birincisinin

1-Ceviz fidanı olacağını söyledim
2 - Birkaç tohumluk ceviz
3 - 1 adet Ceviz kıracağı olacağı şeklinde cevap verdim.

Toplantı salonununda bir anda uğultu ve kimi zamanda ufak ufak gülüşme sesleri ile yankılandı. Verilen cevap herkesi bir anda hayrete ve düşünmeye zorladı. İlginçmiydi verdiğim cevap. mesleki hayatım bitiyormuydu.
Ah o soru yine çıktın karşıma, ve tanıdık gelen bir sima tarafından soruluyordu. Soğuk terler dökmeye başlamışken , kurultay başkanının sesi ile kendime geldim. Kurultay başkanı sukuneti çoktan sağlamıştı

Devam ettim.

1.ci seçeneğimde yanıma alacağım ceviz fidanı büyüyecektim.
2. ci cevapta Fidan ile ilgili sıkıntı yaşar isem aldığım cevizleri tohum olarak kullanacaktım.
3.cü şıkta muhakkak alacağım meyveler için ceviz kıracağına ihtiyacım olacaktı. Bu cevizleri zorlanmadan ve parçalamadan kıracak , ceviz ile aç kalmayacaktım.

Kaldığım zaman içerinde alacağım cevizleri çoğaltacak, fidanlar yapacak , Ceviz fidanlarını büyütecek , büyüttüğüm meyvesini aldığım ceviz ağaçlarından bazen mobilyalar yapacak, Bazen de eskiyen ceviz kıracağımın yerine ceviz ağacından yeni ceviz kıracakları yapacaktım.

Yetiştirdiğim ceviz ağaclarının altında oturacak , salgılamış olduğu sülfür gaz ile rahat rahat uyuyacaktım. Hayatımda Stres olmayacaktı, ve sürekli ağaçlarımdan cevizler alacaktım.
Verilen cevizler ile sağlıklı yaşayacak sağlıklı düşünecek ve zinde kalacaktım.
Yaşamamız için çok önemli olan bu enerji deposu meyveciği ceviz kıracağı ile kırarken hiç parçalamadan ve ziyan etmeden ,tanesi dökülmeden kabuğundan ayırabilecektim. Kırdığım cevizlerin kabukları ile ısınacaktım. Canım sıkıldığı zaman ceviz kabuğundan boyalar yapacaktım.

Bu açıklamadan sonra koskocaman salonda büyük gürültü ve alkış koptu . Bir daha başarmıştım.

Ben başarmıştım , memleket başaracaktı dışarıdan ithalat yapmak bu adımla , bu güç ile zamanla bitecekti.

Uzun süren kurultay bitmiş çok önemli gelişmeler yaşanmış ve gelecek ile ilgili ciddi kararlar alınmıştı.

Tebrikleri kabul ediyordum. Soruyu soran beyefendi yanıma yaklaştığı zaman bana ELMA dedi. Arkasından bir ses CEVİZ diye bir ses daha duydum bir ARMUT sesi daha duydum.
Soruyu soran ali idi arkasında mehmet ve İbrahim de vardı. Uzun süre oldu görüşememiştik. Araştırmalarım iş hayatım yurdışı seyahatlarim birbirimizden ayrılmamıza neden olmuştu.

Bu kurultay unutamayacağım bir gün yaşattı bana.
Hem ülkem için önemli kararlar alınmıştı.
Hem de arkadaşlarıma kavuşmuştum. Ogün 4 arkadaş önemli bir karar aldık bizde büyük ve görkemli bir ceviz çiftliği kuracaktık.

Bundan sonrası için gelecek hayatımdaki önemli 3 şey Ali,Mehmet ve İbrahim olacak. Ceviz ise bizi birleştiren bir güç olarak kalacak.

İşte cevizin benim için hayatımdaki anlamı önemi.
A.K.
Başa dön

Yeni Üye

Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

203 / 10164
4853 / 4853
246 / 280

İletiTarih: 06 Arl Pzr, 2015 1:21 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Başa dön
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu -> Ceviz Genel Saatler GMT +1 zaman dilimine göredir
Sayfa: 1, 2  Sonraki »
1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indirebilirsiniz

Benzer Başlıklar
Konu Yazar Forum Cevap Tarih
Yeni ileti yok İlk ceviz çeşitleri ceviz Ceviz Çeşitleri 0 13 Eyl Cum, 2019 4:49 pm Son gönderilen iletiler
Yeni ileti yok CEVİZ ENTEGRE MÜCADELE TEKNİK TAL... ceviz Ceviz Hastalık Ve Zararlıları 0 26 Tem Cum, 2019 3:51 pm Son gönderilen iletiler
Yeni ileti yok Ceviz tomruğu ihracatı ceviz Ceviz Genel 5 07 Tem Pzr, 2019 3:35 pm Son gönderilen iletiler
Yeni ileti yok Ceviz türleri yaprak yapıları ceviz Ceviz Çeşitleri 1 23 Haz Pzr, 2019 3:21 pm Son gönderilen iletiler
Yeni ileti yok Ceviz Ağacı Kitab-ı Die Walnuss ceviz Ceviz Genel 2 03 May Cum, 2019 4:16 pm Son gönderilen iletiler

Etiketler : ceviz kose yazilari