- Forums - Ceviz Genel - ikiz ceviz Ceviz , Walnut , Juglans , Nut , Garella musculana , Erschoviella musculana , 
ceviz.biz :: Başlığı Görüntüle - lokman avşar
 Pano KılavuzuPano Kılavuzu   AramaArama   GruplarGruplar   HesabınızHesabınız   Özel MesajlarÖzel Mesajlar   Giriş YapGiriş Yap 

lokman avşar

Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu -> Ceviz Genel
« Önceki konu :: Sonraki konu »  
Yazar Mesaj

Yeni Üye

İletiler: 5078
Durum: Çevirim Dışı
Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

Seviye:51

203 / 10164
4853 / 4853
248 / 280

İletiTarih: 07 Eyl Pts, 2015 5:02 pm    İleti konusu: lokman avşar Alıntıyla Cevap Gönder

Kaman cevizinin babası
Resmi büyütmek için üzerine tıklayın.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

Seviye:

Tarih: 07 Eyl Pts, 2015 5:02 pm    İleti konusu: lokman avşar

Başa dön

Yeni Üye

Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

203 / 10164
4853 / 4853
248 / 280

İletiTarih: 14 Ekm Cum, 2016 9:18 pm    İleti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

25.Kaman Ceviz Kültür Ve Sanat Festivalinde Kaman Cevizinin Babası Merhum Ziraat Yüksek Mühendisi LOKMAN AVŞAR Mezarı başında anıldı.
Başa dön
Kullanıcı bilgilerini göster Özel mesaj gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et

Yeni Üye

Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

203 / 10164
4853 / 4853
248 / 280

İletiTarih: 07 Oca Cmt, 2017 10:10 am    İleti konusu: Re: lokman avşar Alıntıyla Cevap Gönder

Başa dön

Yeni Üye

Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

203 / 10164
4853 / 4853
248 / 280

İletiTarih: 19 May Cmt, 2018 10:18 am    İleti konusu: Re: lokman avşar Alıntıyla Cevap Gönder

En son ceviz tarafından 19 May Cmt, 2018 10:57 pm tarihinde değiştirildi, toplamda 1 defa değiştirildi.
Başa dön

Yeni Üye

Tuttuğu Takım

Ruh Haliniz

203 / 10164
4853 / 4853
248 / 280

İletiTarih: 19 May Cmt, 2018 10:21 am    İleti konusu: Re: lokman avşar Alıntıyla Cevap Gönder

Kaç yıl geçti aradan. Daha dün gibi başlamıştı ilk şenlik. Bir görmeliydiniz o günlerde cevizin babası LOKMAN AVŞAR’I.

Kelebekler kadar hafif,

Ceviz bedeni gibi dimdik ve de sağlam,

Karıncalar, arılar gibi gayretli,

Açlığını, susuzluğunu aramadan doyuyordu CEVİZ SEVDASIYLA.

Bir tek ceviz kırıp yese, bir gün gidiyordu tokluğunda.

Ceviz ağaçlarını tek tek dolaşıp yöreyi tarıyordu da, iyisini bulabilir miyim diyerek.

Kaman çevresini aradı, taradı, gece gündüz dolaşarak.

Kaman 1 den 5’e kadar seçti, kabuğunu ayrı, içini ayrı ayrı tarttı altın terazisinde.

Kaman’ın Altın cevizlerini ayırdı tek tek.

Daha da yeni altın cevizleri katmak için çalıştı, çabaladı.

Durur mu LOKMAN’IM, uyur mu hiç gece gündüz?

Badem çevrili, KAMAN CEVİZİ ile kapama ceviz bahçeleri çevrildi bir, bir.

“Tohumdan yetiştirelim,”
“Susuz ceviz bahçeleri kuralım,”
“Dağı, taşı, ovayı, yaylayı ceviz ormanı yapalım,”
“Yeşile boyayalım doğayı,”
“Cevize doyalım, Cevize doyuralım dünyayı,”
“Kaman’ın geleceği bu cevizlerdedir,” dedi.

Dedi de ömrü yetmedi Lokman’ımın. 29 Temmuz 2004 Perşembe günü ceviz dallarının ve yapraklarının arasında aramızdan uçup gitti gökyüzüne. Cevizler elimizden alıp götürdüler yanlarına.

Aradan geçen dokuz yıl boyunca çok şey gelişti, değişti.

Kurmaya başladığı kapalı ceviz bahçeleri her geçen gün çoğalıyor. 300 bahçeyi geçtiği söyleniyor.

İlk diktiği fidanlar 20 yaşını geçti, artık meyvelerini veriyorlar.

Fidecilikte aldı başını gidiyor. Kontrolsüz dikilip satılan fideler, gelecekte Kaman Cevizinin adını kirleteceğe benziyor.

Kontrollü seçilen tohuma, yetiştirilen anaçlardan alınan kalemlerle aşı yaparak bu işi bilimsel yapanların sayısı elimizin parmaklarını geçmez.

Kahraman Maraş Sütçü İmam Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim görevlisi Yar. Doç. Dok. Mehmet Sütyemez, Kaman -1 Cevizinin patentini almış. Uzun görüşmeler ve pazarlıklar sonrası Kırşehir Ahi Üniversitesi, Kaman -1 Cevizinin patentini devralarak fidan üretme aşamasında ki çalışmalarına başlamıştır.

Kaman çevresinde ceviz bahçesi kurmak için dışarıdan gelenlerin sayısı da günden güne artıyor. (Ceviz fidanı ve meyvesinin yanında tarlalar da para etmeye başladı)

Bilirsiniz, önceden ceviz Kaman’da tane ile satılırdı. (1.000 tanesi 50 lira – 100 lira gibi.) Şimdilerde kilosu 10 liradan, 25 liraya kadar satılıyor. Kiloya da ortalama 80 – 90 ceviz düşüyor.

Son yıllarda bazı ithal cevizlerin adını duymaya başladık. Bu cevizlerin ileride Kaman Cevizinin adına gölge düşürmesinden kaygılanıyoruz.

Cevizlerin, toprağın bol olsun, nur içinde yat Cevizin Babası ceviz Lokmanım. Seni saygı ile ve rahmetle anıyoruz.

Bir anı ile kapatıyorum bu günümü.

Anıt Cevizin ana dalından birinin kırıldığı gün;

O yıl ceviz çırpım zamanı ANIT CEVİZE gittim. Beraber gittiğimiz gibi. O kocaman bahçeyi kaplayan ulu ceviz çırpılıyordu.

Ayten yengenin sesiyle ayıldım. “Lokman Ağabey ile beraber gelirdiniz. Bu kez yalnız geldiniz. Keşke Lokman Ağabeyde olsaydı şu an,” dedi.

Anıt Cevizin Kocaman bir dalının kırıldığını gördüm. Ayten Yenge’ye sordum. Ayten Yenge başladı içini çekerek anlatmaya:

“Bir gece kırıldı. Gürültü ile uyandık. Baktık ki ne görelim? Kocaman gövde kırılmış, yere düşmüş. Hala yaprakları sallanıyordu. Biraz da toz yükseliyordu. Kenan ile üzüntü içinde kırılan bu kocaman gövdeyi izlerken gürültüye komşularda koşarak geldiler. Onlarda üzüntülerini belirterek geçmiş olsun dilekleri ile evlerine döndüler. O kocaman gövde gözümün önünden gitmiyordu. Mümtaz Ağabey, bu cevizin gövdesinin kırıldığı gün Lokman Ağabeyi kaybettiğimiz günlere rastlıyor.” derken gözlerindeki buğulanmayı gizleyemedi Anıt Ceviz’in şimdiki sahibi ve bakıcısı Ayten Yenge.

“Yalan mıyım Lokman’ım? İşte kanıtı. Cevizlerinde seni çok seviyor. Her ceviz dikilişinde senin ömrün uzuyor, senin adın ölümsüzleşiyor. Dağ aşırı, deniz aşırı adın yayılıyor tüm dünyada.”

Koca Lokman'ım. Ceviz Lokman'ım.
Sana ağıt yakışmaz. Sana şiir yakışır. Sana türkü yakışır.
Sana ceviz yakışır. Cevizim. Ceviz gözlüm.
Hani diyorum ki, Ceviz Lokman'ım.
Şöyle bahçeme bir ceviz diksem,
Her cevize bakışta,
Her cevize dokunuşta
Seni görsem.
Hani diyorum ki,
Gövdesinde torunlarıma,
Bir salıncak kursam
Dallarıyla, yapraklarıyla
Bir türkü söylesem.
Bre Koca Ceviz Lokman'ım.
Bir de ben,
Bir de ben, senin gibi,
Ah bir ölümsüzleşe bilsem.

12 Ekim 2013
Mümtaz BOYACIOĞLU
Eğitimci-Araştırmacı-Yazar-Şair
/ KAMAN – KIRŞEHİR
Başa dön
İletileri göster:   
Yeni Konu Gönder   Cevap Gönder    Mesaj Panosu -> Ceviz Genel Saatler GMT +1 zaman dilimine göredir
1. sayfa (Toplam 1 sayfa)

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi silemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız
Bu foruma eklenti dosyaları gönderemezsiniz
Bu forumdaki dosyaları indirebilirsiniz

Etiketler : lokman avsar